Blogg

[:en]Food delivery[:sv]Matleverans[:]

[:en]Every month we deliver food to the hospital, the school and the girls who participate in our sewing education. When we are not in Kongo ourselves, we get help from our friends and employees on site to deliver the food to our projects.

In the beginning of december, Tresor once again travel to Congo to work with our projects. He will visit our school to meet our students and teachers. He will also meet our girls who participate in our sewing education. He also plans to visit our hospital and hand over glasses and meet our football players and share some football equipment. Last but not least, he will visit our land to monitor the construction of our internship school.

Thank you to all who support our work and help us to help others <3 [:sv]Varje månad levererar vi mat till sjukhuset, skolan och tjejerna som deltar i vår syutbildning. När vi själva inte är på plats får vi hjälp av våra vänner och anställda på plats att leverera maten till våra projekt. I början av december reser Tresor återigen ner till Kongo för att arbeta med våra projekt. Han kommer att besöka vår skola för att träffa våra elever och lärare. Han kommer även att träffa våra tjejer som deltar i vår syutbildning. Han planerar även att besöka vårt sjukhus och överlämna glasögon samt träffa våra fotbollsspelare och dela ut lite fotbollsutrustning. Sist men inte minst kommer han att besöka vår mark för att övervaka byggnationen av vår internatskola. Tack till alla som stöttar vårt arbete och som hjälper oss att hjälpa andra, utan er är vi inget <3 [:]

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply